Salon to pomieszczenie wielofunkcyjne. Tu wypoczywamy, spędzamy czas z bliskimi i przyjmujemy gości. W kawalerkach oraz małych mieszkaniach, gdzie pokój dzienny w nocy zamienia się w sypialnię, musi być również przestrzeń na garderobę. Dlatego wstawienie szafy do salonu bywa koniecznością albo dużym usprawnieniem w codziennym życiu. Mebel ten przyda się tu także wtedy, gdy w domu doskwiera deficyt miejsca do przechowywania. Jeśli nie jesteśmy przekonani co do ustawienia szafy w salonie, jest rozwiązanie: niewidoczna szafa! Czym jest niewidoczna szafa w salonie i jak ją zaaranżować, aby salon nie stracił na funkcjonalności? Przeczytaj i dowiedz się, jak sprytnie ukryć szafę w salonie!
Sprawdź również: Szafa w salonie – jaka będzie odpowiednia?
Wejdź na: Szafa przesuwna czy otwierana, którą wybrać?
Przeczytaj: Szafa na całą ścianę – czy to dobre rozwiązanie?
Spis treści
Czym jest niewidoczna szafa w salonie?
Jeśli nie chcemy, aby szafa rzucała się w oczy, najlepiej sprawdzi się szafa w zabudowie. Niemal stopiona ze ścianą zapewni sporą przestrzeń do schowania ubrań i wszelkich innych rzeczy, pozwalając dobrze zagospodarować wnętrze. Takie szafy na ubrania można zamówić na wymiar albo skorzystać z gotowych systemów do zabudowy. Pierwsza opcja jest droższa, ale maksymalnie dostosowana do indywidualnych potrzeb.
Szafa modułowa z kolei pozwoli trochę zaoszczędzić, ale niekoniecznie idealnie wpasuje się w przestrzeń, którą chcemy zaaranżować. Jest jednak pewne wyjście: można obudować ją płytami kartonowo-gipsowymi, przez co wizualnie będzie prezentować się tak jak idealnie skrojona do wymiarów pokoju. Gdzie ją umieścić? Jednym z najbardziej popularnych i jednocześnie efektownych rozwiązań (w przypadku mebli na wymiar) jest stworzenie zabudowy na ścianie z telewizorem z wolną przestrzenią na ekran. Równie dobrze szafę można zamontować na ścianie wokół drzwi albo wykorzystać do tego celu wnękę w pomieszczeniu.
Szafa przesuwna IRMA IM-15 Bog-Fran | Szafa YORK Y-9 Bog-Fran |
Jak zaaranżować niewidoczną szafę w salonie?
Szczegółowo przemyślana aranżacja niewidocznej szafy w salonie pozwoli uzyskać funkcjonalną garderobę i schowek, który wcale nie będzie gryzł się z reprezentacyjną rolą tego pomieszczenia. Co trzeba mieć na uwadze, tworząc projekt szafy w zabudowie do salonu? Przede wszystkim dokładne wymiary całej powierzchni ściany z uwzględnieniem obszarów, które będą wyłączone z zabudowy. Istotne znaczenie ma również głębokość mebla, która powinna mieć przynajmniej ok. 60 cm.
Sprawdź również: Głębokość szafy na ubrania – jaka będzie optymalna?
Bardzo ważną kwestią jest układ wnętrza zabudowanej szafy w salonie. Rozplanować trzeba drążki, najlepiej dwa: jeden podwieszany wysoko na długie ubrania, np. sukienki czy dłuższe okrycia wierzchnie, i drugi, który posłuży do wieszania ubrań krótkich, np. koszul. Przydatne będą też półki do przechowywania ubrań w formie poskładanej, butów oraz różnych sprzętów i akcesoriów (w zależności od funkcji szafy), a także szuflady na drobne elementy garderoby.
Dowiedz się więcej: Wnętrze szafy – jak zaplanować i zaprojektować?
Ostatnim elementem projektu niewidocznej szafy w salonie będzie część zewnętrzna, czyli fronty. Trzeba określić liczbę drzwi zabudowanej szafy, sposób ich otwierania (najczęściej spotykane są szafy z drzwiami przesuwnymi lub uchylnymi) oraz wykończenie. Ich estetyka powinna być dopasowana do stylu wnętrza, aby wystrój był harmonijny.
Fronty niewidocznej szafy w salonie mogą być zupełnie gładkie, nieodróżniające się specjalnie od ścian, a nawet dopasowane do nich kolorystycznie. Mogą też nawiązywać do innych elementów wystroju. Zaś w przypadku tych stylów wnętrzarskich, w których dopuszczalna jest bogatsza ornamentyka wyposażenia, można postawić na szafy otwierane z frontami ozdobnymi, np. frezowanymi. Dobrym pomysłem będzie wybór drzwi bezuchwytowych, które sprawią, że mebel będzie jeszcze mniej zauważalny.
Szafa LOFT 4D New Elegance | Szafa LOFT 2D New Elegance |
Salon z szafą w zabudowie – czy warto?
Jeśli zastanawiasz się, czy zabudowana szafa w salonie jest dobrą koncepcją, aby utwierdzić Cię w przekonaniu, że tak jest, wymienimy kilka zalet tego rozwiązania. Najważniejszą jest, rzecz jasna, dobre wykorzystanie każdego centymetra dostępnej, często ograniczonej, przestrzeni. Po drugie, masz możliwość w pełni dostosować wnętrze do własnych potrzeb. A ponadto możesz stworzyć o wiele bardziej oryginalną aranżację niż w przypadku mebli wolnostojących.
Czy jednak tradycyjna szafa wolnostojąca w salonie to zły pomysł? Wcale nie! Tak jak regał zamknięty, tak samo zgrabną szafę możemy ustawić w salonie. To rozwiązanie docenisz zwłaszcza wtedy, gdy będziesz mieć ochotę na zmianę aranżacji. Szafę wolnostojącą w przeciwieństwie do zabudowanej przesuniesz wszędzie.