Czasem urządzanie niewielkiego pokoju nawet dla jednego dziecka może być problematyczne. Jeszcze trudniej robi się, gdy przestrzeń będzie zajmować rodzeństwo. Musimy się wykazać nie lada pomysłowością, by niewielkie pomieszczenie stało się wygodnym i estetycznym miejscem do nauki, zabawy i wypoczynku naszych milusińskich. Podczas urządzania małego pokoju dla dwójki dzieci musimy pamiętać przede wszystkim o tym, że na niewielkiej przestrzeni będą mieszkały dwie osoby o różnych osobowościach, gustach i zainteresowaniach. Sprawdź i dowiedz się jak urządzić mały pokój dla dwójki dzieci!
Sprawdź również: Jak ustawić meble w pokoju dziecka?
Wejdź na: Jak urządzić pokój młodzieżowy?
Spis treści
Mały pokój dla dwójki dzieci – podstawowe zasady aranżacji
Mały pokój dla dwójki dzieci wymaga przestrzegania kilku podstawowych zasad podczas aranżacji. Priorytetową decyzją do podjęcia będzie z pewnością wybór koloru ścian. Postawmy na jasne odcienie, aby optycznie powiększyć przestrzeń. Jeśli zależy nam dodaniu odrobiony kolorów, warto użyć ciemniejszej barwy jedynie na krótszych ścianach. Taki kontrast ożywi przestrzeń i wyrówna proporcje pomieszczenia. W przypadku ozdób postawmy na minimalizm, by nie wprowadzać niepotrzebnego chaosu. Estetyczna tablica korkowa czy mapa świata sprawdzą się tutaj najlepiej.
Młodzi ludzie rozwijają indywidualny gust, zatem zostawmy im wolną przestrzeń do własnej aranżacji. Meble do pokoju dziecka również powinny mieć zachowane jednolite, jasne barwy. Będą doskonałym tłem, jeśli dzieciom zamarzą się kolorowe dodatki. W małym pokoju dla dwójki dzieci bardzo ważne jest wyznaczenie odpowiednich stref – nauki, odpoczynku i zabawy. Dostosujmy wielkość i konkretne przeznaczenie stref do wieku naszych pociech.
Wydzielenie strefy zabaw w pokoju dla dwójki dzieci!
Strefa zabawy powinna być miejscem wspólnym, w którym dzieci będą razem spędzać czas i się integrować. Jak urządzić mały pokój dla dwójki dzieci z miejscem do zabawy? Dobrym rozwiązaniem w małym pokoju dla dwójki dzieci będzie ułożenie na podłodze miękkiego dywanu lub wykładziny. W pobliżu ustawmy pojemną komodę lub skrzynię, która pomieści zabawki rodzeństwa. Jeśli dzieci korzystają z innych zabawek, warto kupić zamykane pudełka, które możemy ułożyć piętrowo. Twoje dzieci lubią rysować albo grać w planszówki?
Praktyczny stolik z szufladą oraz pufy ze schowkiem są doskonałym rozwiązaniem. W przypadku nastolatków strefa zabawy może być np. miejscem do grania na konsoli. Doskonale sprawdzą się tutaj wygodne poduchy i worki do siedzenia, które później można wsunąć np. pod łóżko.
Jak urządzić mały pokój dla dwójki dzieci?
Strefa nauki w małym pokoju dla dwójki dzieci powinna zostać umieszczona możliwie najbliżej okna. Naturalne światło doskonale sprawdzi się podczas odrabiania lekcji. W przypadku wyboru biurek warto zastanowić się nad tymi modelami, które mają wbudowany np. regał czy szuflady. Biurka z szufladami zapewnią na niewielkiej przestrzeni w małym pokoju dla dwójki dzieci dodatkowe miejsce na przechowywanie swoich przedmiotów.
Sprawdź również: Jakie biurko dla dziecka wybrać?
Gdy brakuje nam miejsca, postawmy na jedno biurko młodzieżowe z prostym, szerokim blatem roboczym. Szukając foteli obrotowych, wybierzmy takie, które mają regulowaną wysokość, dzięki czemu będą „rosły” wraz z dzieckiem. Jeżeli dzieci spędzają dużo czasu przed komputerem, wybierzmy fotele z odpowiednim profilowaniem, aby wymuszać zachowanie właściwej postawy podczas siedzenia. Pamiętajmy, że najestetyczniej będą wyglądały meble kupowane w zestawach. Taki sam fotel młodzieżowy, ale w odcieniach pudrowego różu i miętowej zieleni? Idealne zestawienie!
Jakie łóżko dla dwójki dzieci do małego pokoju?
Strefę wypoczynku najlepiej zaaranżować w najbardziej zaciemnionej części pokoju, możliwie jak najbliżej drzwi. Podczas wybierania łóżka dla dwójki dzieci do małego pokoju najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście łóżko piętrowe. Pozwoli nam to nie tylko zaoszczędzić miejsce, ale i dostarczy dzieciom sporo frajdy. Zadbajmy o jak najwyższą jakość wykonania, aby zapewnić dzieciom bezpieczeństwo. Zwróćmy przede wszystkim uwagę na solidne wykonanie drabinki oraz odpowiednią wysokość barierek.
Gdy mamy wystarczająco dużo przestrzeni, aby umieścić dwa łóżka, ustawmy je bokiem przy najdłuższej ścianie. Jeżeli nie możemy ustawić ich w dużym oddaleniu, warto oddzielić je np. kotarą. Takie rozwiązanie zapewni trochę więcej intymności, szczególnie jeśli np. tylko jedno z dzieci lubi czytać przed snem. W przypadku doboru źródeł światła do małego pokoju dla dwójki dzieci idealnie sprawdzą się tutaj regulowane lampy ścienne. Młodsze dzieci z pewnością będą zachwycone, jeśli przy ich łóżkach zamontujesz baldachimy. Gdy będą chciały spędzić czas samemu, zapewnią im bezpieczną przestrzeń.
Jak umeblować mały pokój dla dwójki dzieci?
Szukając mebli do pokoju dla dwójki dzieci, rozejrzyjmy się za meblami funkcjonalnymi. Obecnie istnieje wiele modeli, które spełniają funkcję 2w1, np. łóżko z antresolą, na której umieszczone jest biurko. Kolejnym praktycznym rozwiązaniem są łóżka piętrowe z szufladami ukrytymi w stopniach schodków czy półki, które po rozłożeniu stają się stolikiem. Warto pomyśleć także nad pawlaczem. To popularne w PRL-u rozwiązanie wciąż zaskakuje funkcjonalnością i będzie doskonałym schowkiem np. na rzadko używane zabawki czy kurtki zimowe.
Meble modułowe takie jak regał komorowy może pomieścić znacznie więcej, jeśli na jego półkach umieścimy pudełka, w których schowamy zabawki czy książki. W pokoju urządzanym dla dwójki dzieci sprawdzi się dwudrzwiowa szafa na ubrania z lustrem, która nie tylko pomieści wszystkie ubrania, ale i optycznie powiększy pomieszczenie.
Urządzanie małego pokoju dla dwójki dzieci wymaga od nas niemałej kreatywności. Na szczęście różnorodność na rynku meblarskim pozwoli nam na dobranie mebli nie tylko estetycznych, ale i funkcjonalnych. Widząc atrakcyjną szafkę, która pasowałaby idealnie w pokoju Twoich dzieci, zastanów się, jaka będzie jej rzeczywista pojemność oraz czy może spełnić jakieś inne funkcje, np. dodatkowej półki na książki. Mała przestrzeń wymaga wielkich rozwiązań!