Sypialnia kojarzy się przede wszystkim z nocną regeneracją, ale funkcjonalność tego pomieszczenia nie ogranicza się wyłącznie do snu. Wieczorem lubimy przecież wyciszyć się przy uspokajającej lekturze pod ciepłym kocem, poranek można z kolei rozpocząć gorącą kawą i śniadaniem do łóżka. Jakie oświetlenie do sypialni wybrać, aby można było komfortowo cieszyć się tymi codziennymi czynnościami? Zwisający z sufitu abażur to zdecydowanie za mało – przydadzą się dodatkowe akcesoria, które pomogą stworzyć wyjątkową atmosferę we wnętrzu. Jaka lampa do sypialni będzie najlepsza? Sprawdź i poznaj kilka modnych inspiracji, które wprowadzą niepowtarzalny klimat wieczornego relaksu
Sprawdź również: Jak oświetlić salon?
Wejdź na: Jaką lampę do salonu wybrać?
Przeczytaj: Jaka lampa do ciemnego pokoju?
Spis treści
Jaki żyrandol do sypialni?
Oświetlenie w sypialni to niezwykle istotny element aranżacji wnętrza. Sufitowe lampy to podstawowy wariant, który znajdziemy w niemal każdym pomieszczeniu. Umieszczone w centralnej części aranżacji przykuwa uwagę, dlatego kluczowe w tym wypadku będą walory estetyczne. Dopasowanie do kompozycji wnętrza można uzyskać na różne sposoby. Jaka lampa do sypialni będzie pasować do wnętrza glamour? Ten styl najlepiej podkreślą kryształowe, szklane żyrandole. W minimalistycznej stylistyce dobrze sprawdzą się subtelne, chromowane oprawy, natomiast loftowy charakter wzbogacą przemysłowe lampy do sypialni na metalowym stelażu.
Kolejną kwestią jest temperatura barwowa żarówek – żyrandol do sypialni stanowi bazowe oświetlenie, którego będziemy używać m.in. podczas sprzątania, czy też kompletowania ubioru, jeśli pomieszczenie pełni również funkcję garderoby. Z tego względu światło sufitowe powinno przyjmować naturalną kolorystykę, aby gwarantować wygodę w codziennych sytuacjach. Warto również pamiętać, że lampa wisząca do sypialni może zostać całkowicie zastąpiona przez reflektory ledowe umieszczone w suficie podwieszanym – takie rozwiązanie będzie najlepiej wyglądać w nowoczesnych wnętrzach.
Lampa stojąca Baron Kandela | Lampa stojąca Tulip Kandela |
Jakie oświetlenie do sypialni?
Praktyczny żyrandol to dopiero początek, bo przytulną atmosferę najłatwiej uda się stworzyć za pomocą dodatkowych elementów świetlnych. Jakie oświetlenie sprawdzi się w sypialni? Wyjątkowo przydatne będą gustowne kinkiety. Można je umieścić w różnych punktach aranżacji – doskonale wyglądają nad wezgłowiem łóżka i szafkami nocnymi, czy też obok obrazów lub luster. Najważniejszą kwestią jest umiejętne rozplanowanie ich położenia jeszcze na etapie wykańczania pomieszczenia, aby okablowanie zostało schludnie ukryte pod tynkiem.
Warto zwrócić uwagę na kształty i kolorystykę kinkietów, które występują w niezwykle zróżnicowanych wariantach. Ich stylistyka powinna nawiązywać do wybarwienia i sposobu wykończenia mebli, aby całość płynnie się uzupełniała.
Lampa stojąca Grand Kandela | Lampa stojąca Orion Plus Kandela |
Jaka lampa do sypialni będzie najlepsza?
Wygodne łóżko to najbardziej zachęcające do czytania miejsce w całym mieszkaniu, dlatego wiele osób decyduje się na urządzenie sobie nad wezgłowiem miniaturowej biblioteczki. Relaksujący charakter wnętrza sprzyja wciągającej lekturze, wieczorny wypoczynek powinien przy tym uwzględniać odpowiednie oświetlenie, aby zadbać o zdrowie oczu. Jaka lampa do sypialni będzie odpowiednia do wieczornego czytania? Z pomocą przychodzą tutaj lampy stojące, których ogromną zaletą jest mobilność. W przeciwieństwie do zamontowanych na stale kinkietów i żyrandoli można je z łatwością przestawić, aby zapewnić sobie idealne warunki do czytania.
Jakie lampy do sypialni wybrać? Dla maksymalnej wygody najlepiej postawić na model z regulowanym ramieniem, które pozwala zablokować reflektor w optymalnej pozycji. Oprócz wyjątkowej funkcjonalności wprowadzimy do pomieszczenia niebanalną stylistykę – w ofercie producentów znaleźć można zdobione abażury w różnych kolorach, a także podstawy z drewna lub metalu o kreatywnych kształtach.
Lampa stojąca Tatra 1 Kandela | Lampa stojąca Hanoi Kandela |
Jakie światło do sypialni?
Największy wpływ na atmosferę wnętrza ma parametr zwany temperaturą barwową. Dostępne na rynku żarówki oferują zazwyczaj wartości pomiędzy 2700K a 6500K. Co to oznacza? Dla lepszego zobrazowania tematu warto odwołać się do zjawisk znanych w naturze – przyjmuje się, że dla płonącej świeczki wartość wyniesie ok. 2000K, natomiast w przypadku czystego nieba nawet 10000K. Łatwo więc wywnioskować, że do klimatycznych kinkietów i lampek ustawianych na szafkach nocnych najlepszym wyborem będą żarówki z dolnego zakresu barwowego, natomiast główny żyrandol oświetlający całe pomieszczenie powinien zapewniać bardziej naturalne oświetlenie.
Umiejętnie operując kolorem i natężeniem uda się stworzyć niepowtarzalny klimat w każdej sypialni!