Dom potrzebuje praktycznej przestrzeni do przechowywania, dzięki której wszyscy mieszkańcy znajdą miejsce na swoje drobiazgi. Dobry projekt wnętrza szafy przesuwnej sprawia, że ukryty we wnęce mebel z powodzeniem zastąpi nawet obszerną garderobę. Jeśli przedmioty nie zostaną ułożone w szufladach i na półkach, to trudno będzie zadbać o porządek i schludny wygląd aranżacji. Bez względu na to, czy wybór padnie na szafę wolnostojącą, czy też wnękową, zawsze należy dokładnie przemyśleć jej układ i dopasować go do własnych potrzeb. Na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli do przechowywania? Jak zaprojektować wnętrze szafy? Czytaj dalej i poznaj kilka przydatnych wskazówek!
Sprawdź również: Jaka szafa do przedpokoju sprawdzi się najlepiej?
Wejdź na: Jakie są rodzaje szaf?
Przeczytaj: Jak urządzić garderobę?
Spis treści
Wnętrze szafy wnękowej – jak zaplanować?
Nowoczesne mieszkania często już na etapie budowy uwzględniają w pomieszczeniach zagłębienia i luki, w który ustawione będą meble do przechowywania. Ze względu na niestandardowe gabaryty wykonuje się je zwykle na wymiar, aby stolarz zadbał o idealne dopasowanie szafy na ubrania wierzchnie. Takie rozwiązanie sprawia, że projekt wnętrza szafy wnękowej można wtedy całkowicie spersonalizować.
Na jakie parametry zwrócić uwagę? Najważniejszą kwestią jest odpowiednia głębokość – jeśli mebel będzie służył do przechowywania ubrań, to należy zarezerwować minimum 60 cm. W przeciwnym wypadku rękawy koszul i kurtek nie schowają się swobodnie po zamknięciu drzwiczek, co bywa kłopotliwe w codziennych sytuacjach.
Więcej na: Głębokość szafy na ubrania – jaka będzie optymalna?
Funkcjonalne półki i wieszaki we wnętrzu szafy!
Kolejny istotny element przy planowaniu wnętrza szafy to drążek, który najlepiej zamontować co najmniej 5 cm pod półką, aby ściąganie i odkładanie wieszaków nie sprawiało trudności. Wnętrze szafy ubraniowej powinno być dostosowane do rodzaju przechowywanej garderoby. Dłuższe sukienki i płaszcze będą potrzebować nawet do 170 cm wysokości, zależnie od wzrostu użytkownika. Krótkie t-shirty i swetry bez problemu zmieszczą się we wnęce o rozmiarze ok. 65 cm.
Jeśli projektowana szafa posiada sporą głębokość, to dobrym pomysłem jest zastosowanie wieszaków poprzecznych. Montuje się je na wysuwanej szynie, dzięki czemu łatwiej zyskać dostęp do ubrań schowanych w tylnej części, gdzie trudno byłoby sięgnąć w tradycyjny sposób.
Szafa Atlanta typ 02 Dekort | Szafa Kama 70 Szynaka Meble |
Sprawdź również: Niewidoczna szafa w salonie – jak zaaranżować?
Jak zaprojektować wnętrze szafy w przedpokoju?
Szczególnie wymagającą kategorię stanowią meble do przedpokoju. Brak dobrego pomysłu na aranżację wiatrołapu to gwarancja, że bałagan szybko rozniesie się po całym mieszkaniu, dlatego warto zadbać o każdy detal. Potrzebne będzie nie tylko miejsce na rzeczy używane na co dzień przez domowników, ale także sekcja przeznaczona na potrzeby gości wpadających w odwiedziny. Podstawową kwestią jest duża ilość wieszaków – przy większym spotkaniu ze znajomymi trzeba gdzieś pomieścić kurtki i płaszcze.
Co jeszcze będzie ukrywać szafa do przedpokoju? Wnętrze szafy wnękowej powinno uwzględniać przestrzeń na obuwie, dlatego należy zaplanować dedykowane szuflady na klasyczne tenisówki, jak też wyższe kozaki i szpilki. Do kompletu brakuje wtedy już tylko półki na rękawiczki, czapki, kapelusze i szaliki. Dla maksymalnej wygody warto wkomponować w całość estetyczny koszyk na parasole, który szczególnie w deszczowe dni pozwoli zadbać o porządek w holu.
Sprawdź również: Garderoba czy szafa – co się lepiej sprawdzi w sypialni?
Szafa Moet 70 Szynaka Meble | Szafa Porti 70 Szynaka Meble dąb antyczny |
Jak zaplanować wnętrze szafy do sypialni?
Pomieszczenie kojarzone z nocnym wypoczynkiem powinno być schludnie uporządkowane i czyste, dlatego nieodłączną część aranżacji stanowi przestronna garderoba z dedykowanym miejscem na szafy przesuwne lub szafy otwierane klasycznie. Przechowywać w nich można nie tylko świeżo wyprane ubrania, ale także różne domowe przedmioty.
Poza wiszącymi sukienkami i koszulami warto zaprojektować wnętrze szafy z częścią przestrzeni przeznaczoną na rzeczy składane – pozwoli to łatwo skompletować strój na każdy dzień. Jeśli chodzi o typowo sypialniane akcesoria, to przyda się miejsce na szlafroki i prześcieradła, dobrym pomysłem będzie dedykowana szuflada na bieliznę.
Sprawdź również: Szafa w sypialni z lustrem czy bez?
Szafa York Y-7 Bog-Fran | Szafa Tes TS-6 Bog-Fran |
Praktyczne wnętrze szafy do przechowywania rzeczy!
Jak zaplanować wnętrze szafy, jeśli łóżko nie posiada szuflady na pościel? Do przechowywania kołder i poduszek wystarczy wykorzystać wtedy przestronną półkę, która ukryje w ciągu dnia te niezbędne dodatki. Co jeszcze pomieści szafa do sypialni? Wnętrze szafy sypialnianej mogą wypełnić także tekstylia używane w innych pomieszczeniach, a więc ręczniki, obrusy, czy zasłony. W górnej części, do której dostęp jest odrobinę trudniejszy, ułożyć można ubrania używane sezonowo, a także urlopowe walizki i inne drobiazgi, które nie są potrzebne na co dzień.
Tak zaprojektowane wnętrze szafy do garderoby łączy wiele funkcji, dzięki czemu najważniejsze przedmioty będą zawsze pod ręką!