W niektórych domach jadalnie są odrębnymi pomieszczeniami, w innych, a także w mieszkaniach w bloku, wydzieloną częścią salonu. Zawsze jednak pełnią tę samą funkcję – są miejscem spożywania posiłków w gronie najbliższych lub biesiadowania z zaproszonymi gośćmi. Ich podstawowym wyposażeniem jest stół i krzesła. Ważne, aby meble były dopasowane względem siebie i względem wystroju pomieszczenia. Wówczas aranżacja będzie tworzyć harmonijną całość. Kiedyś popularne były zestawy. Dziś z reguły osobno kupujemy stół, osobno krzesła. Zastanawiasz się, jakie krzesła do jadalni wybrać? Skorzystaj z naszych porad, aby stworzyć piękną i funkcjonalną aranżację!
Sprawdź również: Jakie krzesła do białego stołu?
Dowiedz się więcej: Jakie krzesła do ciemnego stołu?
Wejdź na: Jakie krzesła do salonu wybrać?
Spis treści
Jakie krzesła do jadalni – na co zwrócić uwagę?
Pierwszym aspektem, który trzeba uwzględnić przed zakupem krzeseł do jadalni, są ich wymiary. Wysokość powinna być dostosowana do wysokości blatu stołu. Standardowe stoły jadalniane mają ok. 75 cm wysokości. Krzesła, które pozwolą przy takim stole wygodnie usiąść, powinny mieć siedzisko znajdujące się ok. 45 cm nad podłogą.
Z kolei szerokość decyduje o tym, czy krzesła bez problemu wsuniemy pod blat albo ile krzeseł będziemy w stanie zmieścić przy stole. Ostatni wymiar, tj. głębokość siedziska też nie jest bez znaczenia, gdyż wpływa na komfort użytkowania. Dłuższe siedzenie na zbyt płytkim lub zbyt głębokim krześle będzie niewygodne.
Do jadalni kupujemy krzesła z oparciem, które są po prostu wygodniejsze niż taborety. Warto wziąć pod uwagę, jak wysokie jest oparcie, czy potrzebujemy wsparcie na całej długości pleców, czy niekoniecznie, a także to, czy jest ono odpowiednio wyprofilowane. Kolejne udogodnienie to podłokietniki, które pozwolą odciążyć ręce, gdy przy stole spędzamy wiele godzin. Powinny one znajdować się na wysokości mniej więcej 15 cm pod blatem.
Sprawdź również: Jak dobrać krzesła do stołu?
Jaki materiał krzeseł do jadalni wybrać?
Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru krzeseł jest materiał, z którego wykonane są meble. Materiał musi być dopasowany do stylistyki wnętrza. Decyduje on także o trwałości krzeseł czy łatwości utrzymania ich w czystości.
Dowiedz się więcej: Najlepsza tkanina obiciowa na krzesła – czyli jaka?
Krzesła tapicerowane – to najbardziej popularny rodzaj krzeseł do jadalni. Dzięki miękkiej piance tapicerskiej (gąbce, która znajduje się pod obiciem) i przyjemnej w dotyku tkaninie zapewniają wysoki komfort podczas wspólnych posiłków. Producenci oferują zazwyczaj bardzo szeroki wachlarz tkanin obiciowych o różnej fakturze i kolorystyce, dzięki czemu krzesła do jadalni można z łatwością dopasować do wystroju pomieszczenia.
Oprócz tkanin popularnym materiałem obiciowym jest ekoskóra lub skóra naturalna (choć jest to drogie rozwiązanie). Skóry są dość odporne na zaplamienie. Ich pielęgnacja raczej nie powinna stanowić problemu. Można zaopatrzyć się w specjalistyczne środki przeznaczone do czyszczenia i konserwacji skóry. Na rynku dostępne są preparaty przeznaczone do skór naturalnych oraz do ekoskóry. Jeśli zdecydujemy się na krzesła obite tkaniną, warto zwrócić uwagę, czy jest ona odporna na plamy, wchłanianie płynów, ścieranie się i mechacenie.
Krzesło K364 Halmar ciemny zielony | Krzesło Toledo 3 Halmar czarny-monolith 77 |
Krzesła drewniane – są idealne do wnętrz, w których stawia się na naturalne, ekologiczne rozwiązania. Są wytwarzane z różnych gatunków drewna. Najsolidniejszym z nich jest drewno dębowe, ale popularny jest też buk, czasem wykorzystuje się jesion albo drewno egzotyczne. Dzięki różnorodności bejc krzesła drewniane dostępne są w różnych wybarwieniach. Dopasowując je do stołu, innych mebli oraz podłogi, trzeba pamiętać o tym, że nie łączymy odcieni ciepłych i zimnych.
Warto też zwrócić uwagę na usłojenie drewna, zestawiając drewno o wyraźnym rysunku z gatunkiem, na którym nie jest on bardzo widoczny. Do pielęgnacji krzeseł drewnianych można wykorzystywać domowe sposoby lub stosować specjalne środki, które przywrócą blask i odświeżą kolor.
Krzesło Dariusz 2 Halmar dąb miodowy | Krzesło Citrone Halmar olcha-mesh 6 |
Krzesła metalowe oraz z tworzyw sztucznych – tego typu krzesła są mało popularne, ale w przypadku niektórych stylów wnętrz potrafią wyczarować niepowtarzalny klimat w jadalni. To designerskie meble do jadalni dla tych, którzy chcą stworzyć nietuzinkową aranżację. Jedne i drugie są lekkie (z wyjątkiem mebli żeliwnych, które jednak wykorzystywane są raczej w ogrodzie niż w jadalni), łatwe w przenoszeniu i nie sprawiają kłopotów w pielęgnacji. Krzesła metalowe często dla komfortu użytkowania wyposażone są w tapicerowane siedzisko lub miękką poduszkę.
Krzesło K132 Halmar biało-czarny | Krzesło K85 Halmar cappucino |
Krzesła dopasowane do stylu wnętrza – jak dobrać krzesła do jadalni?
Krzesła, jak i każdy inny element wystroju, muszą wpisywać się w wybrany styl wnętrza. Jakie krzesła do jadalni będą pasować w określonych kanonach estetyki?
Styl klasyczny – to ponadczasowy trend w aranżacji wnętrz. Stawiamy tu na jakość, elegancję, spójność i symetrię. Znakomicie sprawdzą się wysokogatunkowe krzesła tapicerowane o prostej formie i w stonowanej kolorystyce. Materiał obiciowy powinien współgrać z kolorystyką dywanu, zasłon i innych tekstyliów.
Styl nowoczesny – to propozycja dla osób ceniących sobie prostotę i przejrzystość. Charakterystyczna dla modernizmu zasada mówi o tym, że forma powinna wynikać z funkcji. Przejawia się to w niewyszukanych, geometrycznych formach i oszczędności dekoracyjnej. Wybierając krzesła do urządzonej w tym duchu jadalni, dobrze postawić na minimalistyczne wzornictwo. Jeśli chodzi o kolory, odpowiednie będą barwy takie jak: biel, czerń, wszelkie odcienie szarego.
Krzesło K188 Halmar brązowy | Krzesło K211 Halmar popielaty |
Styl skandynawski – to jeden z najpopularniejszych trendów, który zadomowił się u nas już jakiś czas temu i wcale nie wychodzi z mody. Tu także stawia się na minimalizm, ale jednocześnie ma być przytulnie. Krzesła powinny wyróżniać się prostym designem, a w zakresie materiałów mamy sporą swobodę. Znakomicie sprawdzi się zarówno miękka tapicerka, ocieplające wnętrze drewno, jak i tworzywa sztuczne. Kolorystyka może być stonowana, ale kontrasty też są dopuszczalne. Można więc do wnętrza utrzymanego w neutralnych barwach wprowadzić krzesła w żywym, intensywnym kolorze, np. musztardowej żółci.
Sprawdź również: Jadalnia w stylu skandynawskim – jak urządzić?
Styl loftowy – nawiązuje do estetyki industrialnej. Aranżacje są dość ascetyczne, a materiały surowe: drewno, beton, metal. Metalowe ażurowe krzesła albo stalowe konstrukcje z drewnianym siedziskiem i oparciem będą prezentować się bezkonkurencyjnie. Modele tapicerowane (np. w szarym lub czarnym kolorze) na stalowych nogach również pozwolą utrzymać klimat industrialny.
Styl rustykalny – to ciepłe, przytulne wnętrza, w których króluje drewno, to aranżacje rodem z wiejskiej chaty. Trudno tu wyobrazić sobie inne krzesła niż drewniane. Znakomicie pasują modele z krzyżakiem lub szczebelkami w oparciu. A może krzesło wiklinowe lub rattanowe? To też dobry pomysł! Wszystko, co nawiązuje do natury i swojskiego klimatu, będzie trafionym wyborem.
Styl retro – to połączenie starego z nowym. Wyposażenie nawiązuje swoim designem do przedmiotów sprzed kilku dekad. Warto zainwestować w meble, które stały się ikonami okresu PRL-u. Wśród takich perełek wymienić można: krzesło „Skoczek” zaprojektowane w latach 60. na fali rosnącej popularności skoków narciarskich, którego kształty nawiązują do skoczni, krzesło „Muszelka” z charakterystycznym otworem w oparciu czy krzesło „Hałas” typ 200-190, które swoją nazwę zawdzięcza nazwisku twórcy – Rajmundowi Hałas, a które wyróżnia się lekką drewnianą konstrukcją, opływowym kształtem siedziska i wąskiego oparcia.
Krzesło K247 Halmar popielaty | Fotel Aires W Paged |
Styl glamour – to pełne blasku i przepychu wnętrza kojarzone z domami hollywodzkich gwiazd. Tu możemy zdecydować się na krzesła tapicerowane miękką, aksamitną tkaniną z ozdobnymi przeszyciami lub pikowaniami. Efektownie wyglądają modele na cienkich pozłacanych nóżkach. Materiał obiciowy może być w pastelowym kolorze, np. delikatnym beżu, różu, albo w szlachetnym głębokim kolorze, np. granacie czy butelkowej zieleni.
Więcej na: Jadalnia w stylu glamour – jak urządzić?
Styl boho – to trend pozwalający na niemal niczym nieskrępowaną swobodę, ale jednak jest to kontrolowany chaos. Cechują go nieoczywiste zestawienia, patchworkowe wzory. Można pozwolić sobie na łączenie różnych krzeseł przy stole. Pożądane są lekkie konstrukcje. Bardzo popularną odmianą jest scandi boho – kierunek łączący fantazyjną estetykę boho ze stonowaną kolorystyką i zastosowaniem naturalnych materiałów typowymi dla stylu skandynawskiego. Jeśli wybierzemy tę odmianę boho, w jadalni doskonale sprawdzą się plecione rattanowe bądź wiklinowe krzesła.
Krzesło K336 Halmar naturalny-ciemny brąz | Krzesło K456 Halmar naturalny-popielaty |
Styl kolonialny – to styl, który wyrósł z elegancji typowej dla wnętrz z epoki wiktoriańskiej i z dziedzictwa kulturowego krajów, które stały się brytyjskimi koloniami. Jego charakterystyczną cechą są meble z ciemnego egzotycznego drewna. Są one dość masywne, ale lekkości dodają im ażurowe zdobienia. Jadalnię urządzoną w tym stylu można wyposażyć w drewniane krzesła z palisandru albo krzesła tapicerowane skórą w kolorze brązowym.
Styl prowansalski – to estetyka nawiązująca do klimatów południowo-wschodniej Francji, gdzie w urokliwych małych wioskach i miasteczkach z wąskimi uliczkami i domami z białego kamienia, wśród pól lawendy i winnic życie płynie w sielankowej i iście wakacyjnej atmosferze. Tu dominującym kolorem we wnętrzach jest biel. Dla tych, którzy marzą o stworzeniu aranżacji jadalni rodem z Prowansji, idealnym wyborem będą krzesła z litego drewna malowane na biało.
Więcej na: Jadalnia w stylu prowansalskim – jak urządzić?
To tylko kilka wytycznych dotyczących doboru krzeseł do jadalni w zależności od stylu wnętrza. Kanonów urządzania wnętrz jest znacznie więcej. Można tu wymienić styl art deco, eklektyczny, shabby chic, Hampton, angielski, dworkowy, orientalny i wiele innych. Warto poznać reguły, którymi one się rządzą, aby wybór krzeseł był strzałem w dziesiątkę.