Styl angielski ma różne oblicza. Jedni kojarzą go z jasnymi, sielankowymi i nieco romantycznymi wnętrzami w stylu cottage, czyli wnętrzami charakterystycznymi dla angielskiej wiejskiej chaty, inni z kolei z meblami z ciemnego drewna egzotycznego (np. hebanu, czy mahoniu) w stylu kolonialnym tak charakterystycznymi dla Imperium Brytyjskiego. Jeszcze dla innych to bogate wnętrza typowe dla epoki wiktoriańskiej, która była złotym okresem w historii Wielkiej Brytanii. A jest też sporo osób, które wiążą styl angielski z odmianą klasycyzmu, czego przykładem jest styl Adamów, wypracowany przez szkockich braci architektów: Roberta, Jamesa i Johna, cechujący się pastelową kolorystyką i obfitymi dekoracjami w postaci stiuków, malowideł ściennych i innych elementów dekoracyjnych. Jak urządzić salon w stylu angielskim? Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę? Sprawdź i dowiedz się więcej!
Sprawdź również: Salon w stylu prowansalskim – czym się wyróżnia?
Wejdź na: Jak urządzić salon w stylu glamour?
Przeczytaj: Styl kolonialny w salonie – jakie meble wybrać?
Spis treści
Styl angielski – czym się charakteryzuje?
Spora ilość nurtów ukształtowała współczesny styl angielski, który jawi się nam jako połączenie tradycji i nutki ekstrawagancji, elegancji i funkcjonalności, prostoty i ozdobnych detali. Z pełnym przekonaniem można powiedzieć, że jest to styl wyrafinowany i pełen klasy. Jeśli marzy Ci się celebrowanie picia popołudniowej herbaty w typowo angielskim salonie, dowiedz się więcej, jak urządzić wnętrze w tym stylu!
Meble do salonu w stylu angielskim – jakie wybrać?
Charakterystyczne dla angielskich salonów są dystyngowane meble tapicerowane: sofy wypoczynkowe, fotele, podnóżki i pufy. Koniecznie głęboko pikowane. Możemy wręcz mówić o tzw. stylu Chesterfield. Nazwa pochodzi od nazwiska hrabiego, na którego zlecenie powstał prototyp mebla. Nawiązując do pierwowzoru, meble utrzymane w tej stylistyce posiadają zazwyczaj obicie ze skóry. Ponieważ jest to drogi materiał, można ewentualnie zastąpić go skórą ekologiczną, a aranżacja nadal będzie prezentować się bardzo efektownie. Choć to właśnie skóra jest tutaj kluczowa, obecnie często stosuje się też eleganckie tkaniny, np. odmiany pluszu, wśród których szczególną popularnością cieszy się przyjemna w dotyku i trwała tkanina velvet.
Meble w stylu angielskim są przestronne i posiadają właściwe sobie, szerokie, wywinięte boki. Są synonimem luksusu, a zatem mają zapewnić komfortowe warunki odpoczynku. Ich producenci dbają o perfekcyjne wykończenie, stąd z pewnością przypadną do gustu osobom przywiązującym wagę do detali. Uzupełnieniem kompletu wypoczynkowego będzie odpowiednio dobrana ława lub stolik kawowy. Najlepiej z litego drewna w ciemnym, szlachetnym kolorze. Nie powinno też zabraknąć w pobliżu stylowej lampy podłogowej.
Stylowa biblioteczka – nieodzowny element stylu angielskiego!
Kolejnym typowym elementem jest biblioteczka. I choć przeważnie we wnętrzach angielskich biblioteczki stanowią odrębne pomieszczenia, nic nie stoi na przeszkodzie, aby przestronne regały na książki stanowiły tło dla pozostałych elementów wyposażenia salonu. Możemy zdecydować się na regały otwarte lub częściowo zabudowane z przeszkloną częścią, zwane witrynami. Umieszczone za szkłem książki, szczególnie te w ozdobnych oprawach, będą wyglądać wyjątkowo okazale.
Salon w stylu angielskim – jakie dodatki pasują do tej aranżacji?
Czego nie może zabraknąć w salonie w stylu angielskim? Oczywiście porcelanowego, pięknie zdobionego serwisu do herbaty. W końcu angielska porcelana rozpowszechniła się niemal na całym świecie. Na podłokietniku fotela można przewiesić wełniany pled w szkocką kratę, który pozwoli ogrzać się w chłodniejsze dni. A ściany można przyozdobić obrazami w eleganckich ramach. I jeszcze jeden ważny element – ozdobny żyrandol. Może to być mosiężny klasyk z żarówkami w formie świeczek albo abażurami lub kryształowy.
Mamy nadzieję, że choć trochę poczułeś klimat angielskiego wnętrza i już wiesz, jakie meble do salonu wybrać, aby urządzić wnętrze w stylu angielskim w swoim domu. Niektórzy twierdzą, że angielskie salony wyglądają nieco zabytkowo, ale jednego nie można im odmówić, że są wyjątkowo reprezentacyjne i z pewnością przypadną do gustu znawcom i miłośnikom tego, co wartościowe i wytworne.