Salon w stylu kolonialnym, aranżacja

Jeśli kochasz podróże, fascynuje Cię bogactwo kulturowe odległych krajów i przywiezione stamtąd pamiątki, cenisz elegancję w egzotycznym wydaniu, to z pewnością styl kolonialny jest w sam raz dla Ciebie. Urządzony według założeń tego trendu wnętrzarskiego salon będzie stanowił piękną wizytówką domu i świadczył o wyrafinowanym guście gospodarzy. Sprawdź i dowiedz się jak urządzić salon w stylu kolonialnym, aby wprowadzić nieco tajemniczą i zmysłową atmosferę orientu do swojego mieszkania!

Sprawdź również: Salon w stylu angielskim – jak urządzić?
Wejdź na: Salon w stylu eklektycznym – jakie meble wybrać?
Przeczytaj także: Jak urządzić salon w stylu retro?

Styl kolonialny – co to jest?

Wraz z nastaniem epoki wielkich odkryć geograficznych, Europejczycy poszerzali swoją wiedzę o świecie, poznawali nowe lądy, odkrywali nowe przyprawy i szlachetne kruszce. Odkrycia te pociągnęły za sobą globalne skutki polityczne i cywilizacyjne. Stały się początkiem kolonizacji. Kilka rozwiniętych gospodarczo europejskich krajów podporządkowało sobie obce terytoria i ich mieszkańców. W związku z koniecznością zarządzania zajętymi terenami przeprowadzający się do odległych krajów kolonizatorzy urządzali domy z komfortem typowym dla swoich europejskich posiadłości, a jednocześnie wyposażali je przy wykorzystaniu dostępnych na miejscu materiałów.

Styl kolonialny w salonie, aranżacja salonu w stylu kolonialnym

Do Europy z kolei trafiały różne przedmioty właściwe dla kultury zależnych ziem. Przenikały też egzotyczne trendy w dziedzinie wzornictwa i stopniowo wpływały na panującą tu modę. Trwało to kilka wieków, bowiem kolonializm to nie krótki epizod w dziejach świata. Choć w XVIII wieku Stany Zjednoczone ogłosiły niezależność od Wielkiej Brytanii, a w XIX wieku spod panowania Hiszpanii i Portugalii wyzwoliło się wiele krajów Ameryki Południowej, i tak na początku XX wieku niemal cała Afryka, wiele terytoriów azjatyckich, Australia i niektóre kraje amerykańskie ciągle pozostawały pod panowaniem europejskich mocarstw.

Najsilniejszy wpływ wywarły motywy rodem z Indii, które upowszechniły się w Wielkiej Brytanii w epoce wiktoriańskiej cechującej się eklektyzmem stylów. I to właśnie ten orientalny kraj wraz z typowym dla siebie przepychem, bogatą ornamentyką i nasyconą kolorystyką traktuje się jako źródło stylu kolonialnego, który dziś też ma swoich licznych zwolenników.

Meble w stylu kolonialnym – czym się wyróżniają?

Meble w stylu kolonialnym są bardzo charakterystyczne. Wyróżniają się ciężką i masywną bryłą, dlatego nie może być ich w salonie zbyt dużo, bo w przeciwnym razie przytłoczą wnętrze. Zazwyczaj wykonane są z ciemnego drewna egzotycznego. Może to być ceniony ze względu na swoje piękno i wytrzymałość palisander. Jego najpopularniejsze odmiany to palisander brazylijski i indyjski. W zależności od rodzaju ma inną barwę. Ten pierwszy to nasycony brąz o czerwonym lub czekoladowym zabarwieniu, zaś drugi jest złotobrązowy z ciemnymi smugami. Jest ciepły i elegancki. Popularny jest również mahoń o czerwonobrązowym zabarwieniu lub bardzo ciemne drewno wenge, czy niemal czarny heban.

Salon w stylu kolonialnym

Meble do salonu w stylu kolonialnym mogą być dekorowane rzeźbieniami lub ozdobnym ażurem, który nada aranżacji nieco lekkości. Obok ciemnych i ciężkich mebli można pokusić się o jakiś element o lżejszej konstrukcji wykonany z jasnego drewna bambusowego albo rattanu, czyli materiału pozyskiwanego z pnących palm z lasów tropikalnych Południowo-Wschodniej Azji. W salonie nie może również zabraknąć komfortowego kompletu wypoczynkowego. Dobrze będzie prezentować się skórzana tapicerka albo tkanina obiciowa w kolorze brązowym, beżowym lub kremowym. Jeśli wybierzemy jasny kolor obicia, będzie on pięknie odznaczał się na tle ciemnego wyposażenia.

Salon w stylu kolonialnym – jak urządzić?

Urządzając salon w stylu kolonialnym, postawmy na naturalne materiały. Poza wspomnianymi gatunkami egzotycznego drewna może to być kamień, ceramika, plecionki z sizalu. Styl kolonialny to prawdziwe królestwo tkanin. W salonie kolonialnym muszą pojawić się ciężkie zasłony, bogato zdobione, czasem ręcznie tkane dywany, dekoracyjne poduszki, które cechują się bogactwem kolorów i wzorów.

Salon w stylu kolonialnym, aranżacja salonu

Paleta kolorystyczna może być albo wyważona (stawiamy wówczas na barwy ziemi: piaskowy, różne odcienie brązu, zieleni), albo soczysta i nasycona, typowa dla Indii – tutaj wskazana jest czerwień, pomarańcz, żółcień, fiolet i amarant, które możemy dowolnie zestawiać. Warto mieszać barwy cieple z chłodnymi.

Kolorystyka i dekoracje w stylu kolonialnym!

Styl kolonialny to bogata ornamentyka charakterystyczna dla orientu. Często spotykanym deseniem jest wzór paisley pojawiający się w zdobnictwie tkanin, którego charakterystycznym elementem jest zakręcona u szczytu kropla. Typowe są motywy roślinne i zwierzęce, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby pojawiły się też wzory geometryczne. Wśród dekoracji mogą znaleźć się skóry zwierząt, drewniane rzeźby, szkatułki i kuferki, stojaki na wino, orientalne lampy. Dobrze prezentować się będą stare mapy lub globusy. To one zbudują niepowtarzalny klimat mieszkania.

aranżacja salonu w stylu kolonialnym

Pięknym uzupełnieniem aranżacji salonu w stylu kolonialnym będą egzotyczne rośliny z różnych zakątków świata w efektownych donicach. Mogą to być palmy, np. areka, chamedora, kencja, palma kokosowa, niektóre gatunki draceny, juka, czy monstera. Jeśli salon nie jest wystarczająco dobrze nasłoneczniony doskonale sprawdzi się zamiokulkas będący rośliną, która nie ma dużych wymagań uprawowych.

Mamy nadzieję, że udało Ci się znaleźć inspiracje do stworzenia wnętrza w stylu kolonialnym we własnym mieszkaniu, a w stworzonej przez siebie aranżacji poczujesz się jak w odległym zakątku świata. Wykreuj wnętrze swoich marzeń!

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *