Jadalnia to przestrzeń przeznaczona zarówno do spożywania posiłków na co dzień, jak i organizacji wystawnych przyjęć, celebrowania ważnych uroczystości, świętowania w gronie rodziny i przyjaciół. W niektórych domach bywa osobnym pomieszczeniem. Na takie rozwiązanie mogą pozwolić sobie ci, którzy dysponują odpowiednio dużym metrażem. W mniejszych domach i mieszkaniach w bloku jadalnia jest zazwyczaj strefą wydzieloną w salonie. W jednym i drugim przypadku przestrzeń ta wymaga stworzenia funkcjonalnej i estetycznej aranżacji, aby korzystanie z niej było wygodne, a wystrój jadalni reprezentacyjny. Jak urządzić jadalnię, aby sprostała tym wyzwaniom? Skorzystaj z naszych podpowiedzi!
Sprawdź również: Jak urządzić mały salon ze stołem?
Wejdź na: Salon z jadalnią – jak połączyć w jednym pomieszczeniu?
Spis treści
Jak urządzić jadalnię?
Odpowiednie wykończenie ścian i podłogi będzie stanowić tło dla całości aranżacji. Dlatego powinien to być pierwszy krok, kiedy zaczynamy tworzyć wystrój jadalni. Od strony praktycznej musimy mieć na uwadze materiały, które będą łatwe w utrzymaniu w czystości. W jadalni nietrudno o rozlanie płynów, czy plamy z jedzenia, które czasem bywają trudne do usunięcia. Na podłodze dobrze sprawdzą się płytki ceramiczne, kamień, czy żywica epoksydowa. Oczywiście nie oznacza to, że deski albo parkiet zupełnie odpadają. Jednak drewno wymaga odpowiedniego zabezpieczenia.
Najbardziej popularnym i jednocześnie skutecznym sposobem będzie zastosowanie lakieru do drewna. Z kolei w przypadku ścian, postarajmy się o pomalowanie ich farbami zmywalnymi. Dzięki temu można je będzie czyścić na mokro bez uszkodzenia powłoki malarskiej. To samo dotyczy tapet. Na rynku dostępne są takie rodzaje tapet, które można myć bez ryzyka zniszczenia. Jeśli zaś chodzi o aspekty wizualne ścian i podłóg, estetykę dobieramy w zależności od stylu wnętrza, na który się zdecydujemy.
Witryna Desjo 01 Szynaka Meble | Witryna Pratto 11 Szynaka Meble |
Jadalnia – jak urządzić?
Stół i krzesła to podstawowe meble, które muszą znaleźć się w każdej jadalni. Wybór tych sprzętów powinien być dobrze przemyślany. W przypadku stołu pierwsza decyzja dotyczy kształtu blatu: wybrać okrągły czy prostokątny. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje zalety. Stół prostokątny jest bardziej ustawny, dzięki czemu umożliwi lepsze wykorzystanie dostępnej przestrzeni i ułatwi zaplanowanie układu wnętrza. Sprawdzi się doskonale w przypadku małych pomieszczeń. Ponadto proste linie pozwalają bez trudu wyznaczyć strefy, jeżeli jadalnię chcemy wydzielić w salonie.
Sprawdź również: Stół okrągły czy prostokątny, na który się zdecydować?
Z kolei stół okrągły to propozycja dla tych, którzy cenią sobie możliwość siedzenia w okręgu, co sprzyja integracji. Brak ostrych kantów to również większe bezpieczeństwo dla bawiących się w pobliżu maluchów. Kolejną kwestią jest wielkość stołu. Wybór rozmiaru blatu będzie przede wszystkim podyktowany powierzchnią pomieszczenia i indywidualnymi potrzebami. Tym, którzy tylko okazjonalnie potrzebują większego blatu, a w codziennym użytkowaniu wystarcza im mały stół, proponujemy wybór stołu rozkładanego.
Stół Adonis Halmar dąb złoty | Stół Cristal Halmar |
Jakie meble do jadalni wybrać?
Do stołu musimy dobrać pasujące krzesła. Można kupić komplet zawierający meble do jadalni z jednej kolekcji i wówczas mamy pewność, że całość jest spójna. Równie dobrze można tworzyć ciekawe, oryginalne aranżacje z mebli z różnych kolekcji, a w zależności od stylu wnętrza – nawet łączyć stare z nowym, kultowe modele sprzed lat z tymi, które wpisują się we współczesne trendy.
W ostatnim czasie jest to bardzo modny kierunek w dziedzinie aranżacji wnętrz. W przypadku mebli tapicerowanych mamy niemal nieograniczone możliwości wyboru tkaniny obiciowej i jej kolorystyki. Producenci mebli oferują bardzo szeroką gamę tapicerek. Wybarwienie drewna też zazwyczaj możemy wybrać spośród kilku lub kilkunastu wariantów, dzięki czemu wystrój jadalni możemy z łatwością dostosować do własnych oczekiwań.
Komoda duża Orlando typ 47 Dekort | Komoda IVO IV-2 Bog-Fran |
Stół i krzesła są niezbędne, ale to nie wszystkie meble, które przydadzą się w jadalni. Jakie meble do jadalni wybrać, aby aranżacja była kompletna? Nie powinno zabraknąć mebli do przechowywania. W tej roli znakomicie sprawdzi się kredens, komoda, witryna, czy etażerka. Półki posłużą do umieszczenia na nich elementów zastawy stołowej. W przeszklonych witrynach możemy wyeksponować te najbardziej okazałe. Szuflady zaś będą miejscem do przechowywania sztućców i drobnych akcesoriów.
W jakim stylu urządzić jadalnię?
Aranżacja jadalni, jak i każdego innego wnętrza nie może być przypadkowa. Jak urządzić jadalnię, aby była jednocześnie stylowa i praktyczna? Warto wybrać określony styl i trzymać się jego kanonu, aby stworzyć efektowny wystrój, w którym wszystkie elementy dobrze ze sobą korespondują. Możliwości jest mnóstwo! Styl klasyczny, nowoczesny, skandynawski, rustykalny, prowansalski, retro, boho, loftowy, Art Deco, glamour, nowojorski, kolonialny, eklektyczny, a może jeszcze inny? Wszystko zależy od tego, co Ci się podoba!
Lubisz przytulne wnętrza rodem z wiejskiej chaty, w których króluje drewno, i chcesz żyć w zgodzie z naturą? Prawdopodobnie jadalnia w stylu rustykalnym będzie w sam raz dla Ciebie! A może wręcz odwrotnie: lubisz przebywać w luksusowym, pełnym blasku otoczeniu niczym w ekskluzywnym apartamencie? Postaw na styl glamour. Warto zapoznać się z regułami, jakie wyznaczają określony styl, aby, nawet nie korzystając z pomocy architekta wnętrz, stworzyć imponujący wystrój jadalni. Urządzając jadalnię, nie zapomnij o tym, że powinna ona współgrać z wystrojem innych pomieszczeń.
Sprawdź również: Jadalnia w stylu prowansalskim – jak urządzić?
Wejdź na: Jadalnia w stylu skandynawskim – jak urządzić?
Wystrój jadalni – jakie dekoracje wybrać?
Wystrój jadalni warto dopełnić stylowymi detalami. Ozdobą będzie zarówno ekskluzywna zastawa stołowa, czy dekoracyjne szkło, jak i wazon ze świeżymi kwiatami, świeczniki, obrazy lub zegar ścienny. To najbardziej typowe przedmioty, które ubogacą wnętrze jadalni. Ich stylistyka musi wpisywać się w wybrany kierunek aranżacyjny.
W zależności czy wolimy bardziej tradycyjny, czy nowoczesny wystrój jadalni, odpowiednio dobierajmy dekoracje. Ozdobą wnętrza, a jednocześnie tym, co nada mu klimat, będzie oświetlenie. Poza lampą powieszoną nad stołem, która stanowić będzie główne źródło światła, warto pomyśleć przy wystroju jadalni o oświetleniu uzupełniającym. Mogą to być, np. kinkiety, które wieczorową porą stworzą przyjemny nastrój lub eleganckie lampy stojące.
Dobrze zaplanowana przestrzeń zapewni komfort w czasie organizacji przyjęć i oczaruje odwiedzających gości. Mamy nadzieję, że z naszymi wskazówkami wystrój jadalni nie sprawi Ci większych trudności!