Styl Hygge - aranżacja salonu

Wyobraź sobie deszczowy jesienny dzień albo mroźny zimowy wieczór i siebie z kubkiem gorącej czekolady przy kominku w wygodnym fotelu. Twoje ciało przyjemnie otula miękki pled, a pod Twoimi stopami leży na podłodze owcza skóra. Na stoliku położona jest na wyciągnięcie ręki pasjonująca lektura. Pomieszczenie rozświetla girlanda lampek i zapalone świece. Czujesz ten klimat? Jeśli tak, to już wiesz czym jest Hygge! Sprawdź jak urządzić wnętrze w stylu Hygge i jakie meble do dobrać!

Sprawdź również: Salon w stylu eklektycznym – jakie meble wybrać?
Przeczytaj też: Salon w stylu skandynawskim, jak urządzić?

Skąd wywodzi się i na czym polega styl Hygge?

Pełniejsze zrozumienie stylu Hygge we wnętrzach osiągniemy, kiedy poznamy jego genezę. Hygge oznacza przytulność. Słowo pochodzi z krajów skandynawskich, przede wszystkim Danii, gdzie przez znaczną część roku dni są chłodne, krótkie i ciemne. Mieszkańcom tej części Europy brakuje ciepła i słońca, dlatego w ich wnętrzach liczy się światło i przytulna atmosfera. Dla Duńczyków Hygge to nie tylko otoczenie, to przede wszystkim styl życia. Styl, który wiele czerpie z filozofii slow life, opiera się na radości życia, celebracji codzienności, wspólnym spędzaniu czasu z bliskimi i przyjaciółmi w pełnej ciepła i serdeczności atmosferze.

Sofa w stylu hygge

Trudno jednak wyobrazić sobie błogi styl Hygge bez odpowiedniej aranżacji wnętrza. Jak stworzyć przytulne mieszkanie, które będzie sprzyjać relaksowi, cieszeniu się każdą chwilą i budowaniu zażyłych więzi? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Styl Hygge – jasne i przytulne wnętrze!

Biorąc pod uwagę skandynawskie korzenie stylu Hygge, trudno, aby nie czerpał on z tego, co typowe dla stylu skandynawskiego. Jeden i drugi trend mają ze sobą wiele wspólnego. Można powiedzieć, że Hygge jest bardziej przytulną odmianą stylu skandynawskiego. A zatem stawiamy na naturalne surowce. Meble powinny być wykonane z litego drewna i przy tym cechować się prostotą. Jeśli nie możemy pozwolić sobie na drogie materiały, wybierzmy meble z płyty w laminacie lub okleinie doskonale imitującej drewno z widocznymi sękami i słojami. Warto zwrócić szczególną uwagę na tkaniny. To one w dużej mierze nadają wnętrzu przytulności. Nie powinno zabraknąć ciepłych i miękkich koców oraz pledów z wełny, które nie pozwolą nam zmarznąć, a także poduszek w poszewkach z naturalnych materiałów. Tekstylia są niezbędne do stworzenia aranżacji Hygge. Dzięki nim mamy ogromne możliwości kreatywnego urządzenia sypialni czy salonu. Jeśli już jesteśmy w temacie organicznych surowców, nie zapomnijmy o dywaniku ze skóry zwierzęcej na podłogę. Jeśli chcemy być bardziej eko, może to być sztuczne futerko. Dobrze sprawdzi się też dywan utkany ze sznurka bawełnianego.

Salon w stylu Hygge

Dekoracje w stylu Hygge!

Nieodłącznym elementem stylu Hygge są przytulne dekoracje. Poza wspomnianymi już tekstyliami będą to ozdobne ramki na zdjęcia, które pomogą stworzyć rodzinną atmosferę, czy ceramika, bo jak wyobrazić sobie przytulność bez gorącej herbaty w stylowym ceramicznym kubku, czy w końcu wszelkiego rodzaju lampki, lampiony, latarenki i świece, bez których Hygge nie istnieje. Żywe rośliny też są bardzo wskazane. Przebywanie wśród zieleni uspokaja i dodaje energii. W okresie Bożego Narodzenia najbardziej rodzinnych świąt, których magia wpisuje się w założenia Hygge, obowiązkowa będzie żywa choinka i naturalne świąteczne ozdoby, np. z drewna.

Sofa w aranżacji w stylu hygge

Jasne kolory we wnętrzach Hygge!

We wnętrzach Hygge nieprzecenione znaczenie ma światło. Dlatego stosuje się tu jasne kolory, które rozświetlą wnętrze. Ściany są zazwyczaj białe, ale delikatne odcienie beżu i szarości też będą na miejscu. Stosuje się oświetlenie wielopunktowe, a światło powinno być ciepłe i łagodne. Górne oświetlenie nie jest tak istotne, jak lampy stojące. To one dają lekko przytłumione światło, które dodaje wnętrzu przytulności. Doskonałym rozwiązaniem będą bardzo modne ostatnio girlandy świetlne, które pomogą zbudować ciepłą, przyjazną i nastrojową atmosferę. Wyjątkowy klimat stworzy też blask świec lub palący się kominek, który już samym widokiem sprawia przyjemność.

Gdy wiesz już, jak urządzić wnętrze w stylu Hygge, możesz stworzyć przytulną aranżację, która stanie się pełnym uroku tłem dla chwil spędzanych w gronie rodzinnym lub z przyjaciółmi, a jeśli nawet samemu, to w atmosferze relaksu, robiąc to, co sprawia największą przyjemność. Z pewnością docenisz takie momenty!

Similar Posts

1 komentarz

  1. Styl hygge jest całkiem spoko, ale nie wiem, czy nazwałabym go tak naprawdę przytulnym. Jakoś mi się przytulność kojarzy z czymś więcej niż tylko kilka włochatych poduszek i parę kocy. Pewnie się na tym nie znam, ale dla mnie przytulne wnętrze musi mieć mniej otwartej przestrzeni i nieco więcej koloru. To już wolę biel i drewno czy nawet szarośći niż takie mdłe kolory w jednej tonacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *