Poszukujesz inspiracji do zaprojektowania swojego salonu? Nie możesz się jednak zdecydować w jakim stylu urządzić mieszkanie? Jeśli kochasz wysoki połysk glamour, ale równorzędnie zachwyca Cię styl skandynawski albo preferujesz nieformalny styl boho, jednocześnie dążysz do minimalizmu, nie martw się tym wcale. Rozwiązaniem jest styl eklektyczny! Czym właściwie jest styl eklektyczny? To umiejętne połączenie elementów charakterystycznych dla wielu stylów projektowych w jedną zgraną całość. Przy tym jest to kierunek aranżacji, który nie ma ograniczeń i stwarza ogromne możliwości urządzenia wyjątkowo oryginalnej przestrzeni mieszkalnej. Jeśli możemy zarzucić mu nieład, to zaznaczyć trzeba, że jest to nieład kontrolowany. Wbrew pozorom nie ma tu przypadku, ale każdy element wyposażenia i efekt są zamierzone. Dowiedz się, co ze sobą łączyć i jakie meble wybrać, aby urządzić stylowy salon w stylu eklektycznym? Sprawdź teraz!
Sprawdź również: Salon w stylu boho – stylowo urządzone wnętrze!
Przeczytaj też: Salon w stylu skandynawskim, jak urządzić?
Wejdź na: Styl kolonialny w salonie – jakie meble wybrać?
Spis treści
Czym się kierować urządzając salon w stylu eklektycznym?
Czy są jakieś wytyczne jak urządzić eklektyczny salon, jakieś kluczowe elementy tego stylu? Odpowiedź brzmi: mieszaj wzory i kolory oraz materiały i tekstury. Dotyczy to zarówno mebli, jak i dodatków. Nie trzeba bać się kontrastów. Dobrze jednak wybrać jeden motyw przewodni, którego będziemy się trzymać. Może to być dominujący kolor. Warto zwrócić się w kierunku elementów vintage oraz bogatego dorobku różnych kultur świata. Choć miłośnicy minimalizmu też będą w stanie zaaranżować salon w stylu eklektycznym, to jednak skłania się on ku maksymalizmowi. Wnętrza eklektyczne mogą bardzo różnić się od siebie w zależności, jakie porządki ze sobą zestawimy.
Sprawdź również: Wnętrze w stylu japońskim – jak urządzić?
Eklektyczne wnętrze salonu – jakie meble dobrać?
Jeśli chodzi o umeblowanie salonu w stylu eklektycznym, kieruj się wspomnianą regułą przeciwieństwa, wybierając fotele wypoczynkowe, czy sofę z aksamitną, połyskującą tkaniną obiciową w intensywnym kolorze. Możesz dobrać surowy prostokątny stolik kawowy w industrialnym stylu z matowym blatem i metalową podstawą. Jeżeli salon połączony jest z jadalnią, klasyczny stół do kuchni z jasnego drewna można zestawić z czarnymi krzesłami o nowoczesnym designie. W tej stylistyce doskonale sprawdzą się też meble patchworkowe – fotele, czy krzesła tapicerowane tkaniną z pozszywanych niewielkich kawałków materiału o różnych wzorach. Inny rodzaj patchworku to meble drewniane, np. komody z szufladami, których fronty urozmaicone są laminatami o różnym wybarwieniu i teksturach, czasem też zdobione uchwytami o różnej stylistyce.
Meble w stylu eklektycznym – połączenie nowoczesności z klasyką!
Jeśli nie urządzasz mieszkania od podstaw, możesz wykorzystać część mebli, które już posiadasz, dodając nowe o odrębnej stylistyce. Możemy równie dobrze wybierać meble nowoczesne, jak i te zabytkowe z domu po prababci albo celowo postarzane. Nie ma znaczenia, czy są drogie, czy tanie, bogato zdobione, czy całkiem proste. Ważną rolę w stylizacji wnętrza odegrają dodatki. Przykładowo na komodzie w stylu vintage można postawić nowoczesną lampkę, niczym z apartamentowca na Manhattanie, i już uzyskamy bardzo ciekawy efekt. Dzięki kontrastom wnętrza w stylu eklektycznym są niezwykle wyraziste. Warto zwrócić uwagę, że salon eklektyczny można też zaaranżować w bardziej minimalistycznym wydaniu. Wówczas ograniczamy ilość mebli i przedmiotów dekoracyjnych, a także kolorów, za to dobieramy każdy element tak, aby był unikatowy i odważny.
Styl eklektyczny – do kogo pasuje?
Styl eklektyczny to styl dla odważnych i kreatywnych osób ceniących nieszablonowe rozwiązania. Dla tych wszystkich, którzy chcą zaprezentować swoją osobowość poprzez aranżację wnętrza, wyrazić swoją oryginalność w artystycznej swobodzie. To coś dla tych, którzy mają dość sztywnych zasad związanych z tradycyjnym wystrojem. Jeśli chcesz urządzić salon w stylu eklektycznym, musisz mieć duże wyczucie smaku, bo nie jest to na pewno proste. Nawet w chaosie typowym dla eklektyzmu musi być pewna spójność. Łączenie stylów to sztuka. Jednak jest to sztuka osiągalna nie tylko dla dekoratorów i architektów wnętrz. Jesteś gotowy na własną aranżację? Puść wodze wyobraźni i do dzieła!